Portale randkowe w Polsce

Portale randkowe w Polsce pojawiły się kilkanaście lat temu wraz z dużymi polskimi portalami informacyjnymi : Onetem, Wirtualną Polską i Interią. Z początku były jedynie jednym z filarów portali informacyjnych, jednak z biegiem czasu stały się niezłym pomysłem na biznes. Coraz popularniejszy model życia w pojedynkę, a co za tym idzie wzrost liczby singli i osób samotnych a także pojawienie się wielkich reklamodawców w Internecie spowodowały, że filary te przekształciły się w biznesy obliczone na obsługę wielu tysięcy użytkowników.

Randki on-line stały się popularne wśród Polaków - w każdym czasie (w pracy, w domu, w podróży) można nawiązywać internetowe relacje z osobami z całego kraju. Nie zważając na spłaszczenie tych relacji nawiązujemy dziesiątki rozmów z ludźmi, których (gdyby bie było Internetu) nigdy byśmy nie poznali. Życie w Internecie stało się mantrą współczesnych Polaków, nastawionych coraz bardziej na karierę zawodową, a także było inspiracją do napisania książek na temat relacji w sieci. Paradoksalnie - coraz szerszy dostęp do Internetu powoduje ciągły napływ nowych uczestników portali.

Nie wszyscy single i osoby samotne są zainteresowane poznawaniem ludzi poprzez Internet. Brak stałego dostępu do sieci, tradycyjne podejście do życia, niechęć do publicznego obnażania swojej osoby to niektóre z przyczyn powodujących, że pewna grupa singli i osób samotnych nie zdecyduje się na zawieranie znajomości poprzez komputer.
Część z uczestników rezygnuje z opłacania abonamentów, zawiesza lub likwiduje konta. Niepowodzenia, zdmuchnięte portalową rzeczywistością marzenia oraz niewiara w możliwość zmiany powoduje u wielu niechęć do dalszego poszukiwania przez Internet. Trafnie napisał jeden z uczestników Sympatii.pl:

A tak na marginesie, portale randkowe pogłębiają jeszcze chyba bardziej frustrację i są tylko po to, aby na tych swoich "singlach" zarabiać, bo na pewno nie po to, aby zbliżać do siebie ludzi.

W tym artykule chcę się zając największym portalem randkowym w Polsce, jakim jest bez wątpienia Sympatia.pl. Portal ten powiązany z Onetem przechodził od 2002 roku wiele zmian wizualnych (w moim mniemaniu nie zawsze korzystnych) i obecnie skupia wg danych publikowanych na portalu prawie 5,5 mln użytkowników (dane na dzień 03.07.2013) - powstaje pytanie, na ile liczba ta odzwierciedla prawdziwą liczbę osób poszukujących (sądzę, że po odrzuceniu zdublowanych, założonych dla żartu i nieaktywnych ankiet prawdziwa liczba aktywnych użytkowników nie sięga 40 % deklarowanej liczby). Portal gwarantuje sprawdzanie każdego z rejestrowanych profili oraz daje możliwość publikowania dokładnych profili ze zdjęciami, tworzenia albumów zdjęciowych, prowadzenia rozmów, flirtów, puszczania oczek itp. funkcjonalności (większość z nich jest dostępna po zakupieniu pakietu).

Jak zatem wygląda uczestnictwo w portalu randkowym Sympatia.pl?
Po pierwsze - sprawdzanie profili jest fikcją, jedyną weryfikacją założonego profilu jest potwierdzenie istnienia maila, który podajemy w procesie rejestracji. Daje to możliwość rejestracji profili osób, które np. nie mają skończonych 15 lat (jeden z warunków regulaminu), mogą ośmiewać konkretną osobę (poprzez np. wstawienie jej zdjęcia i podanie nieprawdziwych danych).
Po drugie - za darmo można stworzyć profil i dodać zdjęcia, skorzystać z wyszukiwarki osób, puszczać tzw. "oczka" i napisac jedną wiadomość dziennie. Większość funkcji jest zarezerwowana dla osób wykupujących pakiety dostępowe - trwające od miesiąca do roku.
Po trzecie - portal stosuje zmasowane akcje zachęcające do zakupu pakietów dostępowych: mailing na skrzynkę e-mail, podaną przy rejestracji, mailing w systemie, promocje cenowe, podstawianie dodatkowych podstron serwisu, zachęcających do wydania pieniędzy. Nie oceniam tych działań pozytywnie - oznaczają dla mnie maksymalizację zysku kosztem jakości. Dodatkowym minusem są wyświetlane reklamy w serwisie, znaleźć je można w wielu mejscach portalu.
milosc w InterneciePodsumowanie: jeśli szukasz znajomych, flirtu lub nie nastawiasz się na natychmiastowe sukcesy - zabawa na portalu Sympatia.pl może być ciekawym doświadczeniem. Jeśli jednak szukasz miłości i nie masz czasu na randkowanie z wieloma partnerami - skorzystaj z ofert biur matrymonialnych lub... rozejrzyj się wokół siebie. Internet sprawia, że zamykamy się na inne możliwości poznawania ludzi, wychodzimy bowiem z założenia, że portale randkowe będą lekiem na całe zło i nasze nieszczęście.